18. světová buddhistická konference v Bangkoku (foto)

04.06.2023

Ve dnech 1. až 2. června u příležitosti oslav svátku Vesak proběhla v thajském Bangkoku pod záštitou OSN 18. světová buddhistická konference. České buddhisty na ní už počtvrté zastupoval mistr dharmy Jiří Hazlbauer, JDPSN ze školy Kwan Um Zen. Povyprávěl nám o tom, co se letos na konferenci dělo.


"V roce 1998 vyhlásila Organizace spojených národů poprvé Vesak za mezinárodní svátek. Od té doby se u této příležitosti pořádá mezinárodní buddhistická konference. Probíhá každý rok v některé z buddhistických zemí – na Šrí Lance, ve Vietnamu a dalších. Letos je pořádaná ve spolupráci s thajskou vládou a samozřejmě i s thajskými buddhistickými organizacemi.

Konference se účastní kolem tří a půl tisíce delegátů z celého světa. Jsou tu zástupci 65 zemí, i když letos, mimo jiné kvůli nedostatku financí, z některých zemí (jako třeba z USA) přicestovali jen ti nejvýznamnější buddhističtí hodnostáři, zatímco obyčejných lidí, jako jsem třeba já, je tady letos méně.

Na konferenci jsou zastoupeny všechny hlavní buddhistické směry: nejen théraváda, k níž Vesak neodmyslitelně patří, ale i mahájána (Korea, Japonsko, Čína) a vadžrajána (Bhútán). Jsou tu i politici: proslov měl premiér Šrí Lanky a svou účastí by nás měl poctít i thajský král."


Co Tebe osobně na konferenci nejvíc baví?


"Asi to, že zde potkávám lidi z celého světa, kteří mají zajímavé zkušenosti. Narážím zde na mnoho Zápaďanů, kteří nejsou buddhisté a nemají k buddhismu ten emocionální vztah, jako my. Jsou to vysokoškolští profesoři a další odborníci, kteří se na to všechno dívají trochu zpovzdálí, a právě to je na tom zajímavé. Je skvělé, že člověk má možnost se setkat se spoustou těch, ke kterým by se jinak jen tak nedostal. Někteří věhlasní profesoři sem letěli přes půl planety a normálně by na tebe neměli čas, zatímco tady si k nim prostě sedneš u oběda, stejně jako k mnoha významným mistrům, zejména théravádovým, a můžeš s nimi probrat věci, které tě zrovna zajímají."


Oficiální název letošní konference zní "Buddhistická moudrost se vyrovnává s globální krizí". Tomu asi odpovídá i program setkání?


"Velkou částí programu je, že se všichni spolu zdravíme, seznamujeme se a říkáme si, že jsme všichni buddhisté a máme se rádi. Minimálně z toho západního pohledu to může být trošku únavné, ale zároveň je to milé.

Pro mě nejzajímavější část programu probíhala 1. června odpoledne, kdy se konaly tři panely. První byl o buddhismu a změně klimatu, druhý o buddhismu v postcovidovém světě a třetí o tom, jak může buddhismus obecně pomoc s nápravou společnosti. Vystoupení odborníků byla výborná, zazněla od nich spousta zajímavých informací.

Osobně bych byl rád, kdybychom měli možnost tam o těchto tématech trošičku víc debatovat. Podařilo se mi dostat se k organizátorům a přednést jim svůj návrh, zda by nešlo, abychom tu příště byli déle. Klidně i v horším ubytování – například na kolejích na hlavní buddhistické univerzitě, která je opravdu obrovská! V tom případě bychom měli čas probrat spoustu důležitých věcí, a to by mě velice zajímalo.

Ale jinak se všechna ta témata samozřejmě stejně probírají v průběhu neformálních osobních setkání u kávy. Takže se nakonec bavíme i o konkrétnějších věcech, o tom, jak může to, co hlásáme a k čemu se hlásíme, nějakým způsobem pomoct společnosti. To je aspoň pro nás na Západě hodně důležité: vidět, jak naše spiritualita může být nápomocná v každodenním životě."


Děkujeme, že sis našel čas na povídání a přejeme šťastnou cestu domů! 

A také děkujeme za moc krásné fotky!