První číslo Světa Dharmy 2023 je na světě

10.04.2023

Naše crowdfundingová kampaň stále běží, a už je tu první letošní číslo Světa Dharmy! Na co se v něm můžete těšit?


Nové číslo netradičně otevíráme důležitým textem od Thich Nhat Hanha, kterým připomínáme první výročí jeho odchodu – Čtrnáct předpisů angažovaného buddhismu.


V Aktualitách se ohlížíme za košickou výstavou obrazů zenového učitele Olega Šuka s její kurátorkou Ivanou Komanickou a vyzpovídáme českého mnicha Ašina Saranu o tom, co se aktuálně děje v Myanmaru.


Speciál je tentokrát věnován sociálním sítím: přinášíme úryvek z nové knihy nakladatelství Windhorse Publishers s provokativním názvem Facebooková Sutta, a také článek významného amerického znalce buddhismu Petera Hershocka o tak zvané "ekonomice pozornosti".


V Ekodharmě se Patrik Bartek inspiruje dopisem našeho čtenáře a rozvíjí své úvahy, které publikoval už v prvním čísle Světa Dharmy (1-2022).


Hvězdou rubriky Rozhovor je tentokrát zkušený učitel meditace a bývalý mnich Jeff Oliver, který nám přibližuje své pojetí metody "free style vipassana".


V rubrice Péče o sebe vás Matej Hochel upozorní na úskalí "nenápadné pasti srovnávaní se s druhými".


V Publikacích se můžete těšit na úryvek z vynikající knihy lamy Ješe Losala Z rebela mnichem, a také na velkou premiéru: exkluzivní publikaci úryvku z chystané knihy Kódó Sawakiho Tobě v překladu Šimona Grimmicha.


V Souvislostech se šéfredaktor Světa Dharmy Max Ščur zamýšlí nad fenoménem dezinformací a konspiračních teorií z hlediska Buddhovy dharmy.


Rubrika Recenze obsahuje ohlasy na knihy Kauzalita v buddhistickém myšlení a Kyberlóka: buddhistický průvodce digitálním světem, na film Poslání: radost a na Dalajlamův summit Globální vize 2023.


V rubrice Podporují nás přinášíme rozhovor s velmi milým a dlouze očekávaným hostem, písničkářem a hercem Tomášem Klusem!


No a nakonec v Infoservisu tradičně najdete tipy na zajímavá květnová a letní setkání a ústraní.


Svými fotografiemi a obrazy nové číslo Světa Dharmy vyšperkovali manželé Jan Dienstbier a Helena Šimicová.


Informace pro předplatitele:

Kdyby Vám Česká pošta nedoručila výtisk časopisu Svět Dharmy do pátku 14. 4., zkuste prosím v pondělí 17. 4. dojít na svou poštovní pobočku a zeptat se na časopis tam: měl by tam být uložený minimálně po dobu 10 dnů.

Chtěl*a byste časopis Svět Dharmy prodávat ve svém knihkupectví (čajovně, kavárně, bylinkářství, galerii, jógovém centru atd.)? Napište nám!

distribuce@svetdharmy.cz