Vyšlo druhé letošní číslo Světa Dharmy

18.07.2023

Nové číslo magazínu zaměřeného na současný buddhismus na Západě i Východě je konečně tu! Co vám Svět Dharmy 02/2023 nabízí?


Hlavním tématem tohoto čísla je umělá inteligence. Na tu se hned v Editorialu obrací s otevřeným dopisem šéfredaktor Max Ščur.


Tématu jsou věnovány články Petra Profena Mareše (Buddhismus a umělá inteligence) a Maxe Ščura (Od umělé inteligence k umělému buddhovství?) v rubrice Speciál.


V Ekodharmě se ohlížíme za odkazem francouzského myslitele Bruna Latoura, který nás vloni opustil ve věku 75 let.


Číslo je bohaté na rozhovory: popovídali jsme si s neurovědcem a ředitelem nadace Tergar International Cortlandem Dahlem o fungování lidské mysli (v rubrice Rozhovor) a s učitelem dharmy Jiřím Hazlbauerem o buddhismu v jeho životě a v České republice (Podporují nás).


V rubrice Péče o sebe nám Jonge Mingjur Rinpočhe prozradí, jak se zbavil panických atak.


Publikace přináší další skvost: tentokrát úryvek ze zatím nevydaného českého překladu knihy Roberta Wrighta Proč má buddhismus pravdu. Děkujeme překladateli dr. Antonínu Hradilkovi za poskytnutí textu!


V Souvislostech publikuje Adam Dubroka rozsáhlou esej, vzpomínku na svého učitele Roba Burbeu, který nás opustil před třemi lety. Šimon Grimmich popisuje svou zkušenost z ústraní s Ryanem Brandenburgem, zenovým mistrem a zároveň knězem v Církvi amerických domorodých národů.


V Recenzích se ohlédneme za výstavou tibetského umění v Olomouci, knihou Jiřího Šimsy Čajování s Buddhou a dalšími tituly.


Svými nádhernými obrazy toto číslo doprovodila malířka a performerka Lenka Jirková Táborská.


Pozor, několik změn:


Změna zpáteční adresy v souvislosti s uzavřením naší dosavadní poštovní pobočky, které tímto děkujeme za skvělou spolupráci! Naše nová poštovní adresa je zde: https://www.svetdharmy.cz/kontakt/


Změna způsobu distribuce: sázíme na spolupráci s největším českým knihkupectvím Kosmas.cz a se spřátelenými buddhistickými centry a organizacemi. Pro malé knihkupce (až na několik čestných výjimek) není bohužel náš časopis komerčně zajímavý.


Jak časopis sehnat


Pokud nejste předplatitel*ka, kde a jak toto nové číslo Světa Dharmy seženete? Jako vždy Vám nabízíme několik možností.


Volný a internetový prodej. Náš časopis již v nejbližší době seženete v následujících knihkupectvích a e-shopech:

Kosmas.cz (celá ČR) 

Rekomando - Polí5 (Praha)

Božská lahvice (Praha)

Most pro Tibet (Ostrava)

Namasté Nepál (Brno, Olomouc, Pardubice, Chrudim, Louny)

(seznam se bude průběžně doplňovat)


Na Vaše přání Vám zašleme časopis poštou, cena je 150 Kč + poštovné a balné (po České republice). Pošlete nám na účet 308347692/0300 částku 200 Kč (10 euro pro Slovensko, IBAN: CZ47 0300 0000 0003 0834 7692) s poznámkou "1. číslo, jméno a příjmení" a na mail distribuce@svetdharmy.cz pošlete svou poštovní adresu.


Osobní odběr na Praze 5 Malá Strana. Napište nám na info@svetdharmy.cz a domluvíme se na setkání, u kterého Vám časopis předáme. Cena je stejná jako ve volném prodeji, 150 Kč, platba je možná pouze v hotovosti.


Pokud si chcete 1. letošní číslo přečíst v elektronické podobě, pošlete nám na účet 308347692/0300 částku 100 Kč (4 euro pro Slovensko, IBAN: CZ47 0300 0000 0003 0834 7692) a v poznámce uveďte "1. e-číslo" a emailovou adresu, dostanete od nás přístup k souboru PDF na disku google.drive.


K nahlédnutí bude nové číslo v buddhistickém centru Lotus (Dlouhá 2, Praha 1), v Tibet Open House (Školská 28, Praha 1) a v centru Shambhala (Varšavská 13, Praha 2).


Připomínáme, že náš časopis si lze půjčit i ve všech krajských knihovnách, také v Národní knihovně a v Městské knihovně Praha.

Chtěl*a byste časopis Svět Dharmy prodávat ve svém knihkupectví (čajovně, kavárně, bylinkářství, galerii, jógovém centru atd.)? Napište nám!

distribuce@svetdharmy.cz